| Basic Info |
|---|
| Model Number | TLX 2027 |
| Made In | TBC |
| Warranty | Basic and Roadside: 4 years or 50,000 miles <br> Powertrain: 6 years or 70,000 miles <br> Corrosion: 5 years or unlimited miles |
| Available Colors | Majestic Black Pearl, Platinum White Pearl, Liquid Carbon Metallic, Urban Gray Pearl, Performance Red Pearl, and Apex Blue Pearl |
| Body Type | Sport Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 2.0-L turbo 4-cylinder |
| Displacement (cc) | 2,000 cc |
| Engine Power | 280 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Premium Unleaded Gasoline |
| Valve Configuration | 16-valve |
| Charger | Lithium-ion battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 155 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.9 to 6.2 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Gear Box | 10-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack-and-Pinion |
| Minimum Turning Radius | TBC |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive dampers |
| Front Suspension | Double-wishbone |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 194.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 56.4 in |
| Boot Space | 13.5 cu.ft |
| Wheel Base | 113.0 in |
| Ground Clearance | TBC |
| Kerb Weight | 3,700–4,200 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/40ZR19, or 255/35ZR20 |
| Wheel Size | 19 or 20-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Discs |
| Rear Brake | Solid Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 21–22 MPG |
| Mileage on Highway | 31–35 MPG |
| Fuel Type | Premium Unleaded Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 15.9 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |