| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Hyundai Ioniq 9 |
| Warranty | 60 month/60,000 miles Basic <br> 120 month/100,000 miles Powertrain <br> 84 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 60 month/unlimited Roadside <br> 120 month/100000 miles Traction Battery |
| Available Colors | Abyss Black Pearl and Ionosphere Green Pearl |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | EV |
| Engine Power | 422 HP |
| Torque | 516 lb.-ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Type: Lead acid battery <br> Battery Capacity: 110.3 kWh <br> All Electric Range: 311 miles <br> Charge Time: 1.8 hours |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 200 km/h (124 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.2 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Gear Box | Single-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and pinion |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 199.2 in |
| Width | 78.0 in |
| Height | 70.5 in |
| Wheel Base | 123.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Kerb Weight | 6008 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/60R19, 275/50R20, and 285/45R21 |
| Wheel Size | 21 x 9-inch front and rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6 |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |