| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Hyundai Ioniq 6 N Colors |
| Made In | South Korea |
| Warranty | 8 year / 100000-mile high-voltage battery |
| Available Colors | Performance Blue Pearl, Abyss Black Pearl, Gravity Gold Matte, Nocturne Grey Metallic, Nocturne Grey Matte, and Serenity White Pearl |
| Body Type | Electric Performance Sedan (4-door) / High-Performance EV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual-motor all-wheel drive electric powertrain |
| Engine Power | 641 hp |
| Torque | 568 lb-ft |
| Fuel System | Electric drive |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | 10% to 80% in approximately 18 minutes using a 350 kW DC ultra-fast charger and 84.0 kWh Lithium-ion polymer high-voltage battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 257 km/h (160 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.2 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single-speed Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and pinion |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Electronically controlled adaptive dampers |
| Front Suspension | Independent Multi-Link / Double Wishbone type |
| Back Suspension | Independent Multi-Link with enhanced geometry |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4935 mm |
| Width | 1940 mm |
| Height | 1495 mm |
| Wheel Base | 2965 mm |
| Kerb Weight | 2,100 kg (4,630 lbs+) |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 275/35 R20 Front & Rear |
| Tyre Type | Summer Performance / High Grip EV-specific |
| Wheel Size | 20-inch Alloy Wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc with four-piston calipers large rotor (approx. 400 mm) |
| Rear Brake | Ventilated Disc with single-piston caliper (approx. 360 mm) |
| Fuel |
|---|
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |