| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Hyundai Ioniq 5 |
| Warranty | 60 month/60,000 miles (FLT) Basic <br> 120 month/100,000 miles Powertrain <br> 84 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 60 month/unlimited Roadside <br> 120 month/100000 miles Traction Battery |
| Available Colors | Ecotronic Gray, Digital Teal Green, Ultimate Red, and Lucid Blue |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | EV |
| Engine Power | 168 HP |
| Torque | 258 lb.-ft. |
| Charger | Battery Type: Lithium ion (Li-ion) <br> Battery Capacity: 63 kWh <br> All Electric Range: 245 miles <br> Charge Time: 1 hours |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 185 km/h (115 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.4 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single Speed Automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 39.3 ft |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 183.3 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 63 in |
| Wheel Base | 118.1 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Kerb Weight | 4144 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | P235/55HR19 |
| Wheel Size | 19 x 7.5-inch front and rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 132 MPGE |
| Mileage on Highway | 98 MPGE |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |