| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Audi Q5 |
| Made In | American |
| Warranty | 48 month/50,000 miles Basic and Powertrain <br> 144 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 48 month/unlimited Roadside |
| Available Colors | Tambora Grey Metallic, Grenadine Red Metallic, and Sakhir Gold Metallic |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 2L ICE |
| Engine Power | 268 HP |
| Torque | 295 lb.-ft |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 155 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.8 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 7-speed auto-shift manual |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric power‑assist steering |
| Steering Gear Type | Rack & pinion |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | 5-link |
| Back Suspension | 5-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 185.7 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 65.7 in |
| Wheel Base | 111 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Kerb Weight | 4244 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 19 x 8-inch front and rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated discs with ABS, regenerative braking |
| Rear Brake | Ventilated discs with ABS, regenerative braking |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 22 MPG |
| Mileage on Highway | 30 MPG |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 17.2 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |