| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 MG S6 EV |
| Made In | China |
| Warranty | 7 Year Unlimited Kilometer Warranty (market dependent) |
| Available Colors | White, Black, Grey, Silver, Blue, Red |
| Body Type | Mid Size Electric SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual Motor Electric |
| Engine Power | 361 hp |
| Torque | 540 Nm |
| Fuel System | Battery Electric Vehicle |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | 144 kW DC Fast Charging and 77 kWh Lithium Ion |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 200 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.1 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 11.1 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Dampers |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4708 mm |
| Width | 1912 mm |
| Height | 1672 mm |
| Boot Space | 674 L |
| Wheel Base | 2835 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 2005 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/45 R20 |
| Tyre Type | Tubeless Radial |
| Wheel Size | 20 Inch Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 530 km WLTP Range |
| Mileage on Highway | 485 km WLTP Range |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |