| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Skoda Epiq |
| Warranty | 3 year/unlimited mileage manufacturer |
| Available Colors | Timano Green and an exclusive Jasper Red Metallic |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 208bhp |
| Torque | 214lb ft |
| Charger | 52kWh battery <br> 440 km (about 273 miles) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 160 km/h (99 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.1 to 7.4 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 1-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | gas pressurized |
| Front Suspension | McPherson suspension with lower triangular links and torsion stabiliser |
| Back Suspension | Compound Link Crank |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4171 mm |
| Width | 1798 mm |
| Height | 1581 mm |
| Wheel Base | 2601 mm |
| Kerb Weight | 1542 kg to 1544 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 17 to 20 in |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 persons |
| No. of Doors | 4 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Xenon Headlamps | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Voice Control | Yes |