| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Geely Zeekr 8X |
| Made In | China |
| Warranty | 5 years/100,000 km Vehicle Warranty <br> 8 years High-Voltage Battery Warranty <br> Often 12 years Corrosion Warranty <br> Generally 1-4 years Paintwork Warranty <br> Typically included for 3 years Roadside Assistance |
| Available Colors | Yunpo Red, Yuehai Gray, Xuanwu Gray, Polar Night Black, and Polar Day White |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Power | 1,381 hp (1,000 kW) |
| Torque | 810 Nm |
| Charger | 6C ultra-fast charging enables a 20-80% charge in just 9 minutes <br> 256 km (55.1 kWh battery) to 328 km (70 kWh battery) <br> Expected to exceed 1,000+ km when combined with the 2.0T engine |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 230 km/h (approx. 143 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.7 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | electric drive |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Dual-Chamber Air Suspension |
| Back Suspension | Dual-Chamber Air Suspension |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,100 mm |
| Width | 1,998 mm |
| Height | 1,780 mm |
| Wheel Base | 3,069 mm |
| Kerb Weight | 2,660 – 2,820 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/55 R20 <br> 255/50 R21 <br> 275/40 R22 |
| Tyre Type | All-Season Radial |
| Wheel Size | 20 to 22 in |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | five-seat (2+3) or six-seat (2+2+2) |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |