| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Geely Preface |
| Made In | China |
| Warranty | Basic: 7 years or 250,000 km <br> Battery: 8 years |
| Available Colors | White, Green, Black, Silver, Purple, and Purple |
| Body Type | Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5L/2.0L Turbocharged |
| Displacement (cc) | 1,499 cc / 1,998 cc |
| Engine Power | 275 hp / 215 hp |
| Torque | 338 Nm / 325 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Gasoline / Hybrid |
| Valve Configuration | 16 valves |
| Charger | Battery Type: Lithium-Iron Phosphate |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 130 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 6.5 to 7.5 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | DHT or DCT |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Gear Box | 3-Speed or 7-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.6 to 5.8 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-filled |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-link Independent |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,825 mm – 4,860 mm |
| Width | 1,880 mm |
| Height | 1,469 mm |
| Boot Space | 17.66 cu.ft |
| Wheel Base | 2,800 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 1,465 kg – 1,550 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/55 R17 to 235/45 R18 |
| Wheel Size | 17 to 18-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 26-56 MPG |
| Mileage on Highway | 50-59 MPG |
| Fuel Type | Gasoline / Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seaters |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 13.2 Gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |