| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Geely Galaxy M9 |
| Made In | China |
| Warranty | Basic: 7-year/unlimited km <br> Battery & Powertrain: 8-year/unlimited km |
| Available Colors | Light / Radiant Silver, Sky / Deep Sea Blue, Pine Green, Night / Onyx Black, Smoke / Cloudy Gray, Skyline / Horizon White, Elegant White / Gray and Sunset Orange |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5-liter turbocharged inline 4-cylinder gasoline <br> Hybrid |
| Displacement (cc) | 1,499 cc |
| Engine Power | 161 hp to 163 hp |
| Torque | 255 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel System | Hybrid (Electric + Gasoline) |
| Fuel Type | Gasoline / Electric |
| Valve Configuration | DOHC/16-Valve |
| Charger | Battery Type: Lithium Iron Phosphate <br> Range: 85–210 km <br> Capacities: 18.4 kWh or 41.46 kWh <br> Charging: DC fast charging (30% to 80% in 15 min) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 200–210 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4.5 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | DHT |
| Drive Type | FWD and AWD |
| Gear Box | 3-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 3.45 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | CDC |
| Front Suspension | Double wishbone |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,205 mm |
| Width | 1,999 mm |
| Height | 1,800 mm |
| Boot Space | 11.6 cu.ft to 76.6 cu.ft |
| Wheel Base | 3,030 mm |
| Ground Clearance | 192 mm |
| Kerb Weight | 2,180 kg to 2,530 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/50 R20 standard or 265/45 R21 optional |
| Wheel Size | 20-inch or 21-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Ventilated disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 49 MPG |
| Mileage on Highway | 49 to 51.6 MPG |
| Fuel Type | Hybrid (Electric + Gasoline) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 16 Gallons |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Bottle Holder | Yes |