| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Dacia logan |
| Made In | Romania and Morocco |
| Warranty | 3-year/100,000 km |
| Available Colors | Sandstone, Cedar Green, Amber Yellow, Glacier White, Pearl Black, and Iron Blue |
| Body Type | Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.0 TCe (Petrol) <br> 1.0 ECO-G (Petrol-LPG) <br> Mild Hybrid |
| Displacement (cc) | 1,000 cc |
| Engine Power | 67 to 120 hp |
| Torque | 170 Nm to 200 Nm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol, LPG and Mild-Hybrid |
| Valve Configuration | 12-valve |
| Charger | Battery Types: EFB or Lead-Acid <br> Capacity: 60Ah and 70Ah |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 112–116 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 11.6 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Manual <br> Dual-clutch <br> CVT |
| Drive Type | Front-wheel drive (FWD) |
| Gear Box | 5 or 6-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.3 to 5.4 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressure, twin-tube |
| Front Suspension | MacPherson struts |
| Back Suspension | Semi-rigid torsion beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,396 mm |
| Width | 1,848 mm |
| Height | 1,501 mm |
| Boot Space | 18.6 to 22.2 cu.ft |
| Wheel Base | 2,649 mm |
| Ground Clearance | 161 mm |
| Kerb Weight | 1,030 kg – 1,147 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 185/65 R15 and 195/55 R16 |
| Wheel Size | 15-inch and 16-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 35–38 MPG |
| Mileage on Highway | 45-65 MPG |
| Fuel Type | Petrol, LPG and Mild-Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 13.2 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |