| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Audi RS Q8 |
| Warranty | 48 month/50,000 miles Basic and Powertrain <br> 144 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 48 month/unlimited Roadside |
| Available Colors | Sakhir Gold Metallic, Chili Red Metallic, and Ascari Blue Metallic |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 4L V8 Hybrid |
| Engine Power | 631 HP |
| Torque | 627 lb.-ft. |
| No. of Cylinders | 8 |
| Valve Configuration | 32-valve |
| Charger | Battery Type: Lithium ion (Li-ion) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 305 km/h (190 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.6 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 8-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electromechanical power |
| Steering Gear Type | Rack and pinion |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressurized |
| Front Suspension | Double-wishbone or multi-link |
| Back Suspension | Independent multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 197.3 in |
| Width | 78.7 in |
| Height | 66.7 in |
| Boot Space | 30.5 cu.ft |
| Wheel Base | 117.9 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Kerb Weight | 5434 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 22 x 10-inch front and rear silver aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 14 MPG |
| Mileage on Highway | 20 MPG |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 22.5 gallons |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |