| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Audi Q8 Colors |
| Made In | American |
| Warranty | 48 month/50,000 miles Basic and Powertrain <br> 144 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 48 month/unlimited Roadside |
| Available Colors | Mythos Black, Glacier White, Samurai Gray, Satellite Silver, Waitomo Blue, and Sakhir Gold |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3L V6 MildHybrid |
| Engine Power | 335 HP @5700 RPM |
| Torque | 369 lb.-ft. @ 2800 RPM |
| No. of Cylinders | 6 |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 8-speed automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive (AWD) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 43.6 ft |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Multi link |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 196.6 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 67.2 in |
| Wheel Base | 117.9 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Kerb Weight | 5027 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | P285/45HR21 |
| Wheel Size | 21 x 10-inch front and rear gray aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 17 MPG |
| Mileage on Highway | 23 MPG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 22.5 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |