| Basic Info |
|---|
| Model Number | Tata Nexon Smart Plus |
| Made In | India |
| Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Available Colors | Daytona Grey Pristine White Grassland Beige Royal Blue |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2L Turbocharged Revotron |
| Displacement (cc) | 1199 cc |
| Engine Power | 118 bhp @ 5500 rpm |
| Torque | 170 Nm @ 1750-4000 rpm |
| No. of Cylinders | 3 Cylinders |
| Fuel Type | Petrol |
| Charger | Turbocharged |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 kmph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 11 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Manual |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Gear Box | 5 speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.1 meters |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Independent, Lower Wishbone, McPherson Strut with Coil Spring |
| Back Suspension | Semi independent, Open Profile Twist Beam with Stabiliser Bar, Coil Spring and Shock Absorber |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 3995 mm |
| Width | 1804 mm |
| Height | 1620 mm |
| Boot Space | 382 litre |
| Wheel Base | 2498 mm |
| Ground Clearance | 208 mm |
| Kerb Weight | 1240 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 195 / 60 R16 |
| Wheel Size | R16 |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 14 km/l |
| Mileage on Highway | 21 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 litres |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |