| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 BYD Atto 5 |
| Made In | China |
| Warranty | 48 mo/120,000 km basic and 8 yr battery warranty |
| Available Colors | White, Black, Gray, Blue, Green, Red |
| Body Type | Crossover / SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Single or dual electric motor system |
| Engine Power | 220 to 350 hp |
| Torque | 350 to 600 Nm |
| Fuel System | Battery Electric Vehicle |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Fast charging 10 to 80 percent in about 25 minutes and 60 to 75 kWh Lithium Iron Phosphate Blade Battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.5 to 7.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single speed automatic |
| Drive Type | Rear Wheel Drive or All Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 10.6 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Independent front and rear |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4680 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1670 mm |
| Boot Space | 520 L |
| Wheel Base | 2770 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 1900 to 2100 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/55R19 or 255/45R20 |
| Tyre Type | All season radial |
| Wheel Size | 19 to 20 inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc with regenerative braking |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 600 to 650 km per charge |
| Mileage on Highway | 520 to 580 km per charge |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |