| Basic Info |
|---|
| Model Number | CyberTruck 2027 |
| Made In | USA |
| Warranty | Basic: 4 years or 50,000 miles <br> Battery: 8 years or 150,000 miles <br> Corrosion: 12 years or unlimited miles |
| Available Colors | Forest Metallic, Satin Dark Grey, Iridescent Purple, Copper Tinted Clear, Slip Grey, Satin Ceramic White, Satin Stealth Black, Satin Rose Gold, Satin Crimson Red, Brownstone Metallic, Satin Abyss Blue, and Carbon Black Metallic |
| Body Type | Pickup Truck |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 600 hp or 845 hp |
| Torque | 10,296 lb-ft |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Type: Lithium-ion <br> Capacity: 123 kWh <br> Voltage: 816 V <br> Range: 300 to 470 miles <br> Charging: 10% to 80% in 30-35 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 130 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 2.7-6.7 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | Single-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | - |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 39.3 feet (12 meters) |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | - |
| Front Suspension | Double wishbone |
| Back Suspension | Multi Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 223.7 in |
| Width | 86-95 in |
| Height | 71 in |
| Boot Space | 120.7 cu.ft |
| Wheel Base | 143 in |
| Ground Clearance | 16 in |
| Kerb Weight | 6,537 lbs to 6,660 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | LT285/65R20 |
| Tyre Type | All-Season |
| Wheel Size | 20-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 85 MPGe |
| Mileage on Highway | 72 MPGe |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |