| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Jaguar Type 01 |
| Made In | United Kingdom |
| Warranty | 4 years / 50,000 miles (expected, market dependent) |
| Available Colors | Miami Pink, London Blue, Silver, Satin Grey, Black, bespoke Jaguar finishes |
| Body Type | Ultra-Luxury Electric Grand Tourer Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual Electric Motors |
| Engine Power | Approx 956 hp |
| Torque | Estimated over 1000 Nm |
| Fuel System | Fully Electric AWD Architecture |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Ultra fast DC charging supported, estimated 10 to 80% in under 20 minutes <br> Battery Type: Lithium-Ion High Density Battery Pack <br> Battery Capacity: Approx 100 kWh lithium-ion battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | Approx. 260 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Under 3.5 seconds (estimated) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single Speed Automatic EV Transmission |
| Drive Type | All Wheel Drive (AWD) |
| Gear Box | Single Speed Reduction Gear |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | Approx 5.8 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Air Suspension |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Back Suspension | Multi Link Independent |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | Approx 5000 mm |
| Width | Approx 2000 mm |
| Height | Approx 1350 mm |
| Boot Space | Approx 500 L |
| Wheel Base | Approx 3000 mm |
| Ground Clearance | Adaptive ride height system |
| Kerb Weight | Approx 2400 to 2600 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 275/35 R23 (estimated) |
| Tyre Type | Ultra High-Performance EV Tires |
| Wheel Size | 23 inch Alloy Wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc with Regenerative Braking |
| Rear Brake | Ventilated Disc with Regenerative Braking |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Approx 650 to 700 km range (WLTP estimate) |
| Mileage on Highway | Approx 550 to 620 km range |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 to 5 |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Voice Control | Yes |