| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Hyundai Bayon |
| Made In | Turkey (Izmit plant) |
| Warranty | 5 years / 100,000 km (market dependent) |
| Available Colors | White, Black, Silver, Grey, Blue, Red, dual-tone options (market dependent) |
| Body Type | Subcompact crossover SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.0L T-GDi 3-cylinder turbo petrol |
| Displacement (cc) | 998 cc |
| Engine Power | 90 hp (approx. 2026 EU spec) |
| Torque | 172 Nm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Fuel System | Turbocharged direct injection (T-GDi) |
| Fuel Type | Petrol |
| Valve Configuration | DOHC, CVVT |
| Charger | Battery Type: 12V system (non-hybrid) Charging: Not applicable |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | Approx. 175–185 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approx. 11.0–11.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 6-speed manual / 7-speed DCT |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Gear Box | Manual and dual-clutch automatic |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | Approx. 5.2 m |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Torsion beam axle |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,180 mm |
| Width | 1,775 mm |
| Height | 1,500 mm |
| Boot Space | 334 L (up to 1,205 L seats folded) |
| Wheel Base | 2,580 mm |
| Ground Clearance | Approx. 165 mm |
| Kerb Weight | Approx. 1,045–1,150 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 185/65 R15 to 215/55 R17 |
| Wheel Size | 15-inch to 17-inch alloy wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc / drum (variant dependent) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Approx. 17–20 km/l (engine dependent) |
| Mileage on Highway | Approx. 19–22 km/l |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 Seaters |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | Approx. 40 L |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| CD Player | Yes |
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |