| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 BAIC ArcFox S3 |
| Made In | Japan |
| Available Colors | Rose Pink and Shadow Green |
| Body Type | 4-door, 5-seat, mid-size, battery electric sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | permanent magnet synchronous motor |
| Engine Power | 150 kW (201 hp) |
| Torque | 250 Nm |
| Charger | 30–80% charge in approximately 21 minutes, utilizing an 800V system and S3 offers options with 535 km, 560 km, or 660 km (CLTC) depending on the configuration |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 165 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.1 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 1-speed direct-drive reduction |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack &Pinion |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | Five-link coin-spring |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4916 mm |
| Width | 1900 mm |
| Height | 1480 mm |
| Wheel Base | 2876 mm |
| Kerb Weight | 1630 to 1700 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/50R18 |
| Wheel Size | 18 in |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |