| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Tata Safari EV |
| Made In | India |
| Warranty | 3 yr/125,000 km vehicle and 8 yr/160,000 km battery |
| Available Colors | White, Black, Grey, Blue, Silver |
| Body Type | Full Size Electric SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual Electric Motor |
| Engine Power | 313 hp |
| Torque | 500 Nm |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | DC Fast Charging and AC Home Charging Supported and 75 kWh Lithium-Ion |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 6.5 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single Speed Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive (AWD) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.9 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Dampers |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4668 mm |
| Width | 1922 mm |
| Height | 1795 mm |
| Boot Space | 420 L |
| Wheel Base | 2741 mm |
| Ground Clearance | 205 mm |
| Kerb Weight | 2320 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/50R19 |
| Tyre Type | Tubeless Radial |
| Wheel Size | 19 inch Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 620 km range |
| Mileage on Highway | 560 km range |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6 or 7 |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |