| Basic Info |
|---|
| Model Number | Tourbillon 2027 |
| Made In | France |
| Warranty | 4-year, unlimited-miles |
| Available Colors | TBC |
| Body Type | Hypercar Coupe |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 8.3-liter, naturally-aspirated V16 |
| Displacement (cc) | 8,355 cc |
| Engine Power | 1,800 hp |
| Torque | 2,300 Nm |
| No. of Cylinders | 16 |
| Fuel Type | Petrol and Plug-in Hybrid |
| Valve Configuration | 64 valves |
| Charger | Battery Type: lithium-ion NCA 21700-cell <br> Capacity: 24.8 kWh <br> Voltage: 800V <br> Range: 37 miles <br> DC Fast Charging: 80% in 12-15 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 277 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 2 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Dual-clutch automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Gear Box | 8 speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.4 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive dampers |
| Front Suspension | Multi-Link |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 2,165 mm |
| Width | 2,051 mm - 2,165 mm |
| Height | 1,189 mm |
| Boot Space | 50 L |
| Wheel Base | 2,740 mm |
| Ground Clearance | 90-125 mm |
| Kerb Weight | 1,995 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Front: 285/35 ZR20 <br> Rear: 345/30 ZR21 |
| Wheel Size | 20-inch front and 21-inch rear |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | 8-piston |
| Rear Brake | 6-piston |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | TBC |
| Mileage on Highway | TBC |
| Fuel Type | Petrol and Plug-in Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 26.4 dallons |
| No. of Doors | 2 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |