| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Toyota C-HR |
| Made In | Japan |
| Warranty | 36 month/36,000 miles Basic <br> 60 month/60,000 miles Powertrain <br> 60 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 36 month/unlimited Roadside <br> 96 month/100,000 miles Traction Battery |
| Available Colors | Various single and two-tone options |
| Body Type | Electric Crossover SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | EV |
| Engine Power | 338 HP |
| Charger | Battery Type: Lithium ion (Li-ion) <br> Battery Capacity: 74.7 kWh <br> All Electric Range: 288 miles |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | TBD (electronically limited) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Around 5.0 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single-speed reduction gear |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | Single-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | TBD |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Hydraulic |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Back Suspension | Independent Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 177.9 in |
| Width | 73.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Boot Space | 25.4 cubic feet (behind rear seats) |
| Wheel Base | 108.3 in |
| Ground Clearance | TBD |
| Kerb Weight | TBD |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 18-inch / 20-inch options |
| Tyre Type | All-Season |
| Wheel Size | 18 x 7.5-inch front and rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Solid Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Not Applicable |
| Mileage on Highway | Not Applicable |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | Five passengers |
| No. of Doors | Four doors + liftgate |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |