| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Renault Kardian |
| Made In | Brazil |
| Warranty | 3 years/100,000 km basic warranty |
| Available Colors | Pearl White, Cassiopee Gray, Etoile Black, Flame Red, Iron Blue |
| Body Type | Subcompact Crossover SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.0L Turbocharged Inline-3 |
| Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Power | 125 hp |
| Torque | 220 Nm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Fuel System | Direct Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Valve Configuration | DOHC 12 Valve |
| Charger | 12V Maintenance-Free |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.8 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 7-Speed Dual Clutch Automatic |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 10.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-Filled Shock Absorbers |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion Beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4119 mm |
| Width | 1770 mm |
| Height | 1547 mm |
| Boot Space | 410 Liters |
| Wheel Base | 2604 mm |
| Ground Clearance | 209 mm |
| Kerb Weight | 1195 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 205/55 R17 |
| Tyre Type | Tubeless Radial |
| Wheel Size | 17 inch Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 15 km/l |
| Mileage on Highway | 18 km/l |
| Fuel Type | Petrol |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 litres |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |