| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Fiat Giga Panda |
| Made In | Kenitra, Morocco |
| Warranty | Basic: 3 years or 60,000 miles <br> Battery: 8 years / 100,000 miles <br> Corrosion: 8 years |
| Available Colors | Limone Yellow, Luna Bronze, Acqua Azure, Lago Blue, Passione Red, Cinema Black and Gelato White |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2L Turbo I3 <br> Electric Motor |
| Displacement (cc) | 1,199 cc (petrol) |
| Engine Power | 100 hp (petrol) <br> 136-156 hp (electric) |
| Torque | 240 Nm (petrol) <br> 345 Nm (electric) |
| No. of Cylinders | 3 (petrol) |
| Fuel System | Direct injection <br> EV system |
| Fuel Type | Petrol / Electric |
| Valve Configuration | 12 valves (petrol) |
| Charger | Battery Type: 400V Lithium-ion <br> Capacity: 44 kWh <br> Charging: DC Fast Charging (20–80% charge in 27 min) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 104 mph (petrol) <br> 82 mph (electric) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 10.0 to 11.2 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Manual <br> Automatic |
| Drive Type | FWD (petrol) <br> AWD (electric) |
| Gear Box | 6-speed <br> Single speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.4 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Twin-tube gas-pressurized |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Torsion beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 3,999 mm |
| Width | 1,763-2,017 mm |
| Height | 1,570-1,629 mm |
| Boot Space | 14.5 cu.ft (petrol) <br> 12.7 cu.ft (electric) |
| Wheel Base | 2,540 mm |
| Ground Clearance | 183 mm |
| Kerb Weight | 1,350 kg and 1,500 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/65 R16, 215/60 R17 and 215/55 R18 |
| Tyre Type | All season radial |
| Wheel Size | 16-18 inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 45 to 52+ mpg |
| Mileage on Highway | 45 to 52 mpg |
| Fuel Type | Petrol / Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5-7 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 9.8 gallons |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |