| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Chery QQ3 |
| Made In | China |
| Warranty | Not specified |
| Available Colors | White, Green, Black, modern EV palette |
| Body Type | Subcompact Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric Motor |
| Displacement (cc) | Not applicable |
| Engine Power | 121 hp |
| Torque | 115 Nm |
| No. of Cylinders | Not applicable |
| Fuel System | Battery Electric Vehicle |
| Fuel Type | Electric |
| Valve Configuration | Not applicable |
| Charger | Fast charging 30 to 80 percent in about 30 minutes and Lithium Iron Phosphate 29.5 to 41.3 kWh |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 160 kmh |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 8.5 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single speed automatic |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.2 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Independent front and rear |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4195 mm |
| Width | 1811 mm |
| Height | 1569 mm |
| Boot Space | 375 L |
| Wheel Base | 2700 mm |
| Ground Clearance | Not specified |
| Kerb Weight | 1100 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 205 55R16 |
| Tyre Type | Radial tubeless |
| Wheel Size | 16 inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 405 km range |
| Mileage on Highway | 350 km estimated |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |