| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Chery iCaur V27 |
| Made In | China |
| Warranty | 72 mo 150000 km vehicle 96 mo 200000 km battery |
| Available Colors | Sand Beige, Army Green, Silver, Black, Blue |
| Body Type | Mid Size Off Road SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Range extender electric dual motor |
| Displacement (cc) | 1499 cc |
| Engine Power | 455 hp |
| Torque | 505 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel System | Series plug in hybrid system |
| Fuel Type | Petrol and Electric |
| Valve Configuration | DOHC with turbocharger |
| Charger | Fast charging 30 to 80 percent in 30 minutes and Lithium iron phosphate 34.3 kWh |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single speed automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 11.8 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive suspension |
| Front Suspension | Double wishbone |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4909 mm |
| Width | 1976 mm |
| Height | 1894 mm |
| Boot Space | 520 L |
| Wheel Base | 2910 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Kerb Weight | 2350 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 265 60 R18 |
| Tyre Type | All Terrain Radial |
| Wheel Size | 18 inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc with regenerative braking |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 200 km electric range |
| Mileage on Highway | 950 km combined range |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 L |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |