| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Buick Envista |
| Made In | South Korea |
| Warranty | Basic: 3 years or 36,000 miles <br> Powertrain and Roadside: 5 years or 60,000 miles <br> Corrosion Perforation: 3 years/36,000 miles |
| Available Colors | Summit White, Midnight Opal, Ebony Twilight Metallic, Moonstone Gray Metallic, Quartz Blue Metallic, and Iridescent White Tricoat |
| Body Type | Coupe / SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2L Turbo I3 |
| Displacement (cc) | 1,200 cc |
| Engine Power | 137 hp |
| Torque | 162 lb.-ft |
| No. of Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Valve Configuration | 12 valves |
| Charger | Turbo |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 120 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.4 to 9.6 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Gear Box | 6-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.7 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressurized |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 182. 6 in |
| Width | 71. 5 in |
| Height | 61. 6 in |
| Boot Space | 20.7 - 42.0 cu.ft |
| Wheel Base | 106. 3 in |
| Ground Clearance | 7.6 in |
| Kerb Weight | 3137 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 225/60R17, 225/55R18 and 245/45R19 |
| Wheel Size | 17-inch, 18-inch, or 19-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 28 MPG |
| Mileage on Highway | 32 MPG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 13.2 gallons |
| No. of Doors | 4 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |