| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Buick Envision |
| Made In | China |
| Warranty | Basic: 3 years or 36,000 miles <br> Powertrain and Roadside: 5 years or 60,000 miles <br> Corrosion Perforation: 3 years/36,000 miles |
| Available Colors | Summit White, Midnight Opal, Ebony Twilight Metallic, Moonstone Gray Metallic, Quartz Blue Metallic, and Iridescent White Tricoat |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 2.0L Turbo Inline-4 |
| Displacement (cc) | 1,998 cc |
| Engine Power | 228 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Valve Configuration | 16-valve |
| Charger | Turbo |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 149 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 6.5–7.5 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 9-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack-and-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 38 ft |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Hydraulic Dampers |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | 5-Link Independent |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 182.7 in |
| Width | 74.1 in |
| Height | 64.6 in |
| Boot Space | 52.7 cu.ft |
| Wheel Base | 109 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Kerb Weight | 3,964 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/60R18, 245/50R19 and 245/45R20 |
| Wheel Size | 18-inch to 20-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 22 MPG |
| Mileage on Highway | 29 MPG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 16.1 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |