| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Fiat Lancia Gamma |
| Made In | Italy |
| Warranty | 2 years / unlimited km; optional extended plans |
| Available Colors | Bianco, Rosso Lancia, Grigio Titanio, Blu Gamma, Nero Elegante |
| Body Type | Compact Premium Crossover SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5L FireFly Turbo Inline 4 <br> 1.6L Hybrid / 100 kW Electric |
| Displacement (cc) | 1,499 cc (petrol) <br> 1,598 cc (hybrid) |
| Engine Power | 160 hp (petrol) <br> 180 hp (hybrid) / 136 hp (electric) |
| Torque | 250 Nm (petrol) <br> 300 Nm (hybrid) / 280 Nm (electric) |
| No. of Cylinders | 4 / electric |
| Fuel System | Direct injection / hybrid system / EV |
| Fuel Type | Petrol / Petrol + Electric / Electric |
| Valve Configuration | DOHC, VVT |
| Charger | Fast charging (10–80% 30 min) <br> 48 V mild hybrid / 100 kW EV battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 210 km/h (petrol) <br> 195 km/h (hybrid) <br> 170 km/h (electric) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 8.9 s (petrol) <br> 7.8 s (hybrid) <br> 9.5 s (electric) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 7-speed dual clutch <br> Single speed EV |
| Drive Type | Front?Wheel Drive <br> AWD (optional) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.2 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive dampers |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,420 mm |
| Width | 1,820 mm |
| Height | 1,610 mm |
| Boot Space | 500 L |
| Wheel Base | 2,680 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Kerb Weight | 1,450–1,580 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 225/50R18 |
| Tyre Type | All season radial |
| Wheel Size | 18-inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 6.8 L/100 km (petrol) |
| Mileage on Highway | 5.9 L/100 km (petrol) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55 L |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |