| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2025 M8 Gran Coupe |
| Made In | Germany |
| Warranty | 4-year/50,000-mile limited vehicle warranty |
| Available Colors | Alpine White, Barcelona Blue Metallic, Black Sapphire Metallic, Bluestone Metallic, Brands Hatch Grey Metallic, Donington Grey Metallic, Marina Bay Blue Metallic, Motegi Red Metallic, Ametrin Metallic, Aventurin Red Metallic, Dravit Grey Metallic, and Fro |
| Body Type | Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 4.4L Twin-Turbo V8 Gas |
| Engine Power | 617 hp |
| Torque | 553 lb-ft @ 1800 rpm |
| No. of Cylinders | 8-cylinder |
| Fuel Type | Gasoline |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 190 mph (305 km/h) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.2 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 8-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 42.4 ft |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 200.9 in |
| Width | 76.5 in |
| Height | 55.9 in |
| Boot Space | 11 ft³ |
| Wheel Base | 119.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Kerb Weight | 4,480 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Front Tire: P275/35YR20 <br> Rear Tire: P285/35YR20 |
| Wheel Size | Front Wheel Size: 20 |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 15 MPG |
| Mileage on Highway | 22 MPG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 20.1 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Xenon Headlamps | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |