| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Xiaomi YU7 GT |
| Made In | China |
| Available Colors | All-black theme with customization options |
| Body Type | High-Performance Electric SUV (Widebody) |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual-Motor Electric (AWD) |
| Engine Power | 990 hp (738 kW combined) |
| Fuel System | Pure Electric Drive |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Fast charging supported (details not disclosed), Ternary Lithium-ion (CATL) 438 Miles Of Range |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 300 km/h (186 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 2.0 s (estimated) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single-speed automatic (EV) |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Dual Motor) |
| Gear Box | Single-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive / Performance-tuned |
| Front Suspension | Independent (likely double-wishbone) |
| Back Suspension | Independent multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,015 mm |
| Width | 2,007 mm |
| Height | 1,597 mm |
| Wheel Base | 3,000 mm |
| Kerb Weight | 2,460 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 265/40R21 (Front), 295/35R21 (Rear) |
| Tyre Type | Performance Radial |
| Wheel Size | 21-inch alloy (staggered) |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc (performance / likely carbon-ceramic) |
| Rear Brake | Disc (regenerative braking) |
| Fuel |
|---|
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |