| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Lotus Emeya |
| Made In | Wuhan, China |
| Warranty | Basic: 5 years or 150,000 km <br> Battery: 8 years or 200,000 km <br> Corrosion: 12 years <br> Paint: 5 years |
| Available Colors | Stellar Black, Akoya White, Boreal Grey, Kaimu Grey, Fireglow Orange, and Solar Yellow |
| Body Type | Liftback/Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 905 hp |
| Torque | 985 Nm |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Yes <br> Battery Type: 800V Lithium-ion <br> Capacity: 102 kWh <br> Range: 379 miles <br> Charging: DC Fast charging (10% to 80% in approx. 15 min) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 159 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 2.8 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Gear Box | 2-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.6 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | CDC |
| Front Suspension | Multi-link |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,139 mm |
| Width | 2,005-2,241 mm |
| Height | 1,459-1,467 mm |
| Boot Space | 426–509 L |
| Wheel Base | 3,069 mm |
| Ground Clearance | 141 mm |
| Kerb Weight | 2,550-2,605 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Front: 255/45R20 / Rear: 285/40R20 <br> Front: 265/40R21 / Rear: 305/35R21 |
| Wheel Size | 20-inch or 21-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Ventilated Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 131 MPGe |
| Mileage on Highway | 75 to 85 MPGe |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |