| Basic Info |
|---|
| Model Number | M440i Coupe 2027 |
| Warranty | 4 years or 50,000 miles |
| Available Colors | Alpine White, Black Sapphire Metallic, Arctic Race Blue Metallic, Brooklyn Grey Metallic, Portimao Blue Metallic, Vegas Red Metallic, Mineral White Metallic, and Dravit Grey Metallic |
| Body Type | Coupe |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3L I6 Hybrid |
| Engine Power | 386 HP |
| Torque | 398 lb-ft |
| Charger | Battery Type:Lithium ion (Li-ion) Battery Capacity:0.4 kWh |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 155 mph (250 km/h) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.4 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Gear Box | 8-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 37.4 feet |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 188 in |
| Width | 72.9 in |
| Height | 54.6 in |
| Wheel Base | 112.2 in |
| Kerb Weight | 3,858 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 19 x 8-inch front and 19 x 8.5-inch rear black aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc (ABS) |
| Rear Brake | Disc (ABS) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 27 MPG |
| Mileage on Highway | 34 MPG |
| Fuel Type | Premium gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 15.6 gallons |
| No. of Doors | 2 door |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |