| Basic Info |
|---|
| Model Number | Peugeot Polygon Concept |
| Made In | France |
| Warranty | Concept vehicle (Not Applicable) |
| Available Colors | Concept geometric color theme with neon accents |
| Body Type | Electric Compact Concept Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Permanent Magnet Electric Motor |
| Engine Power | Approx 200 hp |
| Torque | Approx 300 Nm |
| Fuel System | Battery Electric Drive |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | AC Fast Charging & DC Rapid Charging <br> 37–82 kWh Lithium-ion Battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | Approx 180 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approx 7.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Gear Box | Single-speed reduction gear |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electronic Steer-by-Wire |
| Steering Gear Type | Hypersquare Digital Steering System |
| Minimum Turning Radius | Approx 5.0 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Electronic Dampers |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 3,950 mm |
| Width | 1,800 mm |
| Height | 1,450 mm |
| Boot Space | Approx 350 L |
| Wheel Base | 2,540 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | Approx 1,500 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/50 R19 |
| Tyre Type | Low-rolling-resistance radial |
| Wheel Size | 19-inch Aero Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc (Regenerative Braking) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 500 km/charge (estimated) |
| Mileage on Highway | 420 km/charge (estimated) |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 |
| No. of Doors | 2 (Gull-wing concept) |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Halogen Headlamps | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | No |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |