| Basic Info |
|---|
| Model Number | Jeep Meridian Longitude |
| Warranty | 3 year or 60000 kilometre |
| Available Colors | Bright White, Black, Anvil Clear Coat, Sarge Green, Firecracker Red and Billet |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 2.0 L Multijet II |
| Displacement (cc) | 1956 cc |
| Engine Power | 168 bhp @ 3750 rpm |
| Torque | 350 Nm @ 1750-2500 rpm |
| No. of Cylinders | 4 Cylinders |
| Fuel Type | Diesel |
| Valve Configuration | 4 Valves / Cylinder DOHC |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Manual |
| Drive Type | Front wheel drive |
| Gear Box | 6 Gears |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Steering Gear Type | Steel |
| Minimum Turning Radius | 5.6 metres |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | McPherson strut |
| Back Suspension | Multi Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4769 mm |
| Width | 1859 mm |
| Height | 1698 mm |
| Boot Space | 670 L |
| Wheel Base | 2782 mm |
| Ground Clearance | 214 mm |
| Kerb Weight | 1766 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235 / 55 R18 |
| Wheel Size | R18 |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 14.1 kmpl |
| Mileage on Highway | 16 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 litres |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Fog Lights Front & Back | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Bottle Holder | Yes |