| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Proton Saga |
| Made In | Malaysia |
| Warranty | Battery: 5-year or 150,000 km |
| Available Colors | Snow White, Armour Silver, Jet Grey, Rosewood Maroon, and Ruby Red |
| Body Type | Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.3L inline-4 Petrol |
| Displacement (cc) | 1,332 cc |
| Engine Power | 91-95 hp |
| Torque | 118 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Valve Configuration | 16 Valves |
| Charger | 12V lead-acid automotive battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 - 220 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 15 to 17 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic or Manual |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Gear Box | 4-5 speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.1 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-charged |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion Beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,390 mm |
| Width | 1,690 mm |
| Height | 1,525 mm |
| Boot Space | 420 L |
| Wheel Base | 2,465 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 1,030-1,084 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 185/60/R14 or 185/55/R15 |
| Wheel Size | 14-inch or 15-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Discs |
| Rear Brake | Drums |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 28 - 33 MPG |
| Mileage on Highway | 35 to 38 MPG |
| Fuel Type | Petrol |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 persons |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 L |
| No. of Doors | 4 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |