| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Audi A6 e-tron Colors |
| Made In | American |
| Warranty | 48 month/50,000 miles Basic and Powertrain <br> 144 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 48 month/unlimited Roadside <br> 96 month/100,000 miles Traction Battery |
| Available Colors | Glacier White, Mythos Black, Typhoon Gray, and the signature Plasma Blue or Malpelo Blue |
| Body Type | 4-door luxury sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | EV |
| Engine Power | 362 hp |
| Charger | Battery Type: Lithium ion (Li-ion) <br> Battery Capacity: 100 kWh <br> All Electric Range: 392 miles <br> Charge Time: 11.5 hours |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 130 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.4 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | single-speed automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electromechanical, speed-sensitive rack-and-pinion steering system |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Adaptive Air |
| Back Suspension | Adaptive Air |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 194 in |
| Width | 76.2 in |
| Height | 58.6 in |
| Wheel Base | 116.1 in |
| Kerb Weight | 4938 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/45R20 |
| Wheel Size | 20-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |