| Basic Info |
|---|
| Model Number | Swift 2026 |
| Warranty | 3 years or 60,000 km |
| Available Colors | Graphite Grey, Pearl Red, Phoenix Red, Sand Beige, Silky Silver, Solid White |
| Body Type | Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2-liter |
| Displacement (cc) | 1197 cc or 1198 cc |
| Engine Power | 82 hp at 6,000 RPM |
| Torque | 108 Nm to 113 Nm |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 165 km/h and 220 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 12.5 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 5-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 4.8 meters |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | MacPhorson Strut & Coil Spring |
| Back Suspension | Torsion beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 3,840 mm |
| Width | 1,735 mm |
| Height | 1,495 mm |
| Wheel Base | 2,450 mm |
| Kerb Weight | 990 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 185/55 R16 |
| Wheel Size | 16 |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 16 km/l |
| Mileage on Highway | 18 km/l |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 Seats |
| No. of Doors | 4 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |