| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Acura Integra |
| Made In | Marysville, Ohio and US |
| Warranty | Basic and Roadside: 4 years / 50,000 miles <br> Powertrain: 6 years / 70,000 miles <br> Corrosion Perforation: 5 years / Unlimited miles <br> Maintenance: 1 year / 12,000 miles |
| Available Colors | Majestic Black Pearl, Solar Silver Metallic, Urban Gray Pearl, Performance Red Pearl, Platinum White Pearl, and Double Apex Blue PearlMajestic Black Pearl, Solar Silver Metallic, Urban Gray Pearl, Performance Red Pearl, Platinum White Pearl, and Double Ap |
| Body Type | Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5L Turbocharged Inline-4 |
| Displacement (cc) | 1,498 cc |
| Engine Power | 200 hp |
| Torque | 192 lb-ft |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel System | Direct Injection |
| Fuel Type | Premium Unleaded Gasoline |
| Valve Configuration | 16-valve |
| Charger | 12-volt lead-acid battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 167 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.4 to 7.6 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Manual / CVT |
| Drive Type | Front Wheel Drive (FWD) |
| Gear Box | 6-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.8 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressurized |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Multi‑link independent |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 185.8 in |
| Width | 72 in |
| Height | 55.5 in |
| Wheel Base | 107.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Kerb Weight | 3,073 lbs to 3,219 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/50R17 |
| Wheel Size | 17 x 7-inch front and rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 26-29 MPG |
| Mileage on Highway | 36-37 MPG |
| Fuel Type | Premium Unleaded Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 12.4 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Outside Temperature Display | Yyes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |