| Basic Info |
|---|
| Model Number | RX-7 2026 |
| Made In | Japan |
| Warranty | 3 Years / 36,000 Miles Basic , 5 Years / Unlimited Miles Corrosion , 5 Years / 60,000 Miles Drivetrain , 3 Years / 36,000 Miles Roadside Assistance warranty. |
| Available Colors | Soul Red Crystal Metallic, Machine Gray Metallic, Polymetal Gray, and Jet Black Mica |
| Body Type | coupe |
| Engine |
|---|
| Engine Type | twin-rotor rotary engine combined with an electric motor |
| Engine Power | 450 hp |
| Torque | 516 lb-ft |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 155–180 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Manual |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) and Rear-Wheel Drive (RWD |
| Gear Box | 6-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric power steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 16.7 feet |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive dampers (rumored) |
| Front Suspension | - |
| Back Suspension | Limited-slip differential, tuned chassis |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,180 mm |
| Width | 1,850 mm |
| Height | 1,150 mm |
| Wheel Base | 2,590 mm |
| Kerb Weight | 1,450 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/40R17 |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 35 MPG |
| Mileage on Highway | 35 MPG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 2 seater |
| No. of Doors | 2 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |