| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Dodge Magnum |
| Made In | United States |
| Warranty | 3 years / 36,000 miles basic; 5 years / 60,000 miles powertrain |
| Available Colors | Pitch Black, Destroyer Grey, Frostbite Blue, Redline, White Knuckle |
| Body Type | Performance Wagon (Estate) |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3.0L Hurricane Twin-Turbo Inline-6 <br> Electric Banshee Powertrain |
| Displacement (cc) | 2,993 cc (I6) |
| Engine Power | 420 hp (I6) <br> 800+ hp (Electric SRT Banshee) |
| Torque | 635 Nm (I6) <br> Instant torque (EV) |
| No. of Cylinders | 6 (I6) / Electric motors (EV) |
| Fuel System | Direct Injection <br> Fully Electric System |
| Fuel Type | Petrol <br> Electric |
| Valve Configuration | DOHC, Twin-Turbo |
| Charger | Fast charging (0–80% 20 min) <br> 800V lithium-ion battery (EV) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 250 km/h (est.) <br> 320 km/h (EV SRT) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4.5 s (I6) <br> 3.5 s (EV) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 8-speed automatic <br> Single-speed EV drive |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | Not specified |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive air suspension |
| Front Suspension | Independent multi-link |
| Back Suspension | Independent multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,050 mm |
| Width | 1,950 mm |
| Height | 1,500 mm |
| Boot Space | 700 L |
| Wheel Base | 3,050 mm |
| Kerb Weight | 2,000 to 2,300 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 275/40R20 |
| Tyre Type | Performance radial |
| Wheel Size | 20–22 inch alloy wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated |
| Rear Brake | Ventilated disc (regenerative braking for EV) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 22 MPG |
| Mileage on Highway | 30 MPG |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 L |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |