| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 i4 Gran Coupe |
| Made In | Germany |
| Warranty | Basic: 48 month/50,000 miles <br> Powertrain: 48 month/50,000 miles <br> Corrosion Perforation: 144 month/unlimited <br> Roadside: 48 month/unlimited <br> Traction Battery: 96 month/100000 miles |
| Available Colors | Alpine White Jet Black Black Sapphire Metallic Brooklyn Gray Metallic Cape York Green Metallic Dravit Gray Metallic Portimao Blue Metallic Skyscraper Gray Metallic Tanzanite Blue II Metallic Vegas Red Metallic Arctic Race Blue Metallic |
| Body Type | Coupe |
| Engine |
|---|
| Engine Type | EV |
| Engine Power | 335 HP |
| Torque | 317 lb.-ft |
| Fuel Type | Gasoline or Diesel |
| Charger | Battery Type: Lithium ion (Li-ion) <br> Battery Capacity: 83.9 kWh <br> All Electric Range: 295 miles <br> Charge Time: 10 hours |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 190 km/h (118 mph) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Gear Box | Single-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 41.0 feet |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 188.5 in |
| Width | 72.9 in |
| Height | 57 in |
| Boot Space | 10 cu.ft |
| Wheel Base | 112.4 in |
| Ground Clearance | 4.9 in |
| Kerb Weight | 4,680 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 18 x 7.5-inch front and rear gray aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 106 MPGe |
| Mileage on Highway | 103 MPGe |
| Fuel Type | Gasoline / Diesel |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |