| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Polestar 4 Estate |
| Made In | South Korea |
| Warranty | Basic and Roadside: 4 years or 50,000 miles <br> Battery: 8 years or 100,000 miles <br> Corrosion: 12 years |
| Available Colors | Electron Metallic, Snow Metallic, Space Metallic, Stratus Metallic, and Gold |
| Body Type | Electric SUV-Wagon |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric Motors |
| Engine Power | 544 hp |
| Torque | 686 Nm |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Type: 100 kWh lithium-ion <br> Range: 385 miles <br> Voltage: 400V <br> Charging: 10-80% in 30 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 124 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.8 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | RWD and AWD |
| Gear Box | Single speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.8 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Dampers |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,840 mm |
| Width | 2,139 mm |
| Height | 1,534 mm |
| Boot Space | 18.6-54.2 cu.ft |
| Wheel Base | 2,999 mm |
| Ground Clearance | 166-186 mm |
| Kerb Weight | 2,232–2,351 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/50 R20, 255/45 R21, and 265/40 R22 |
| Tyre Type | All-Season Radial |
| Wheel Size | 20-22 inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Ventilated Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 93 MPGe |
| Mileage on Highway | 87 MPGe |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Voice Control | Yes |