| Basic Info |
|---|
| Model Number | Emgrand GT 2026 |
| Made In | China |
| Warranty | 5 to 7 years or 250,000 km |
| Available Colors | White, Sky Grey, Gray, Black, White and Dark Blue |
| Body Type | Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5L NA or 1.5T Turbocharged Inline-4 Gasoline |
| Displacement (cc) | 1,499 cc |
| Engine Power | 120 hp to 181 hp |
| Torque | 150 Nm to 290 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel System | Direct Injection |
| Fuel Type | Petrol / Gasoline |
| Valve Configuration | 16-valve |
| Charger | - |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 215 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.9 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic (CVT) |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Gear Box | 8-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-charged hydraulic |
| Front Suspension | Independent McPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,638 mm |
| Width | 1,822 mm |
| Height | 1,460 mm |
| Boot Space | 17.66 cu.ft |
| Wheel Base | 2,650 mm |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Kerb Weight | 1,265–1,285 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 205/55R16, 195/55R16 or 205/50 R17 |
| Wheel Size | 16-inch or 17-inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 30–33 MPG |
| Mileage on Highway | 38–43 MPG |
| Fuel Type | Petrol |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 13.2 Gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |